Tek Adam Yaklaşımı ve Profesyonel Yönetici

Kurumsallaşırken Profesyonel Bir Yardım Eli

Tek Adam Yaklaşımı ve Profesyonel Yönetici

 

Bir kurucu girişimci, bir işletmeyi yoktan var etmenin deneyimini ve ailenin değerlerinin gücünü statüsüne katar. Kurucu girişimcinin iyi bir lider olmasının sebebi sadece vizyonu ve değerleri değil, vizyonunun arkasındaki bu statü-kültür karışımıdır. Bunun ötesinde, doğuştan lider olabilir ya da doğuştan lider değilseniz bile girişimcilik, hırs ve çalışkanlığınız ile liderlik edebilirsiniz. Eğer bunu sonsuza kadar yapabilecekseniz ne mutlu. Ancak genel olarak, aile şirketlerinin yaşının gösterdiği üzere kurucu girişimcinin liderlik etkisi ya o giderken onunla beraber gidiyor ya da zamanın gerisinde kalarak organizasyona artık eskisi kadar çok şey katamıyor.

Profesyonel yöneticinin bu noktada ne işe yarayacağı, kurumsallığa nasıl bir köprü olacağıyla ilgili. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, ünlü bir aşçı bir yemeği çok iyi yapmayı biliyor olabilir ancak bu yemeği yapmayı öğretemiyorsa ya da yapılan yemek bir süre sonra insanların zevkine hitap etmeyecekse, aşçının ünü de kısa süreli olacak demektir. Bu açıdan profesyonel yöneticinin amacı, kurucu girişimcinin liderlik değerlerini yok sayıp, kendisi liderlik etmek değildir; profesyonel yönetici kurucu girişimcinin liderlik değerlerini sistematize edecektir.

Peki bu çok ciddi “sistematize etmek” ne demek? Profesyonel yönetici, aile şirketinin doğal liderinin, liderlik vasıflarını, organizasyonun kültürüne ne değer kattıklarını, işe yaradıklarına, organizasyonun stratejisi ile nasıl eşleştiklerine göre sistematik bir şekilde inceler. Bu liderlik vasıfları açık konuşmak, işe erken gelmek gibi kültürel normlardan, tedarikçilerle paylaşılacak bilgi ya da maliyet-kalite dengesinin nasıl kurulacağı gibi stratejik öğelere kadar, her türlü bilgiyi içerebilir. İşte bu sistematize etme işi, hem profesyonel yöneticinin liderlik şeklini düzenlemesini hem de liderlik şekline yeni bir form verilebilmesini sağlayacak bir çerçeve oluşturarak, organizasyonun vizyon, misyon ve kültürünün zamana direncini arttırır.

 

Aile Şirketleri ve Profesyonel Yöneticiler – İnci Özkul

ISBN: 978-975-286-509-9

© İnci Gülsün Özkul Yönetim ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı 2016

Listeye geri dön