Nepotizm ve Profesyonel Yönetici

Kurumsallaşırken Profesyonel Bir Yardım Eli

Nepotizm ve Profesyonel Yönetici

 

Sizi hemen çok acı bir gerçekle yüzleştirelim; elinizde büyüyen ortanca yeğeniniz bir işten anlamıyor olabilir, oğlunuzun ya da kızınızın iyi bir idareci olması için sizin bir de ekmek fabrikası kurmanız gerekebilir. Bütün bunlar sizi üzüyor olabilir ama şirketinize objektif bir şekilde zarar veriyor. İşte bu noktada doğru profesyonel yönetici, hem sizin zihninizin hem de şirketinizin kurtarıcısı olacaktır.

İyi bir profesyonel yönetici sizin şirketinizin kültürünü sürdürebilmenin öneminin farkında olacaktır. Ancak sizin belki duygusal sebeplerden belki de onlarla ne yapacağınızı bilemediğiniz için “sen keşke bu işi yapmasan” diyemediğiniz aile üyelerini idare edebilecektir. Bu idare neyi kapsar? Aile üyelerinin yetkinliklerini keşfedip onları yetkinliklerine uygun bir pozisyona getirmeyi, gelişmeleri için uygun bir pozisyona getirmeyi ya da, maalesef, aile şirketindeki hizmetlerine son vermeyi içerebilir.

Peki, bu kadar basit, üç cümlede anlatılabilen bir iş için neden bir profesyonel yöneticiye ihtiyacınız olsun? Sorun sadece aile üyelerine “sen bunu yapamıyorsun; şunu yap” demek değil elbette. Aile üyesi olan çalışanlar ile duygusal bir bağınız olması kaçınılmaz. Bu duygusal bağın yönü, yeğen X’i çok sevmeniz ve kayınço Y’yi hiç sevmemeniz, önemli değil. Bu duygusal ilişki, sizin iletişim yeteneğinizi etkileyeceği (ör. Hassas bir ton yaratmak ve asıl mesajı vermemek) gibi, bir gözlemci olarak aile üyelerinin yetkinliğinin var olduğu ya da eksik olduğu yerleri, organizasyonda ne işe yarayabileceklerini görmenizi engeller. Şu noktada nepotizme yepyeni bir açıdan bakabiliriz. İşletmenin verimliliğini azaltmasını, aile üyesine benzer ya da denk statüdeki çalışanlarda motivasyon ve adalet hissi kaybı yaratacak olmasını bir kenara koyun; nepotizm, sizin sevginiz sebebiyle başka bir pozisyonda çiçek açacak aile üyesini kısıtlayabilir de.

Profesyonel yönetici hem yönetimsel bilgisi sayesinde örgütün ihtiyaçlarını ve eldeki insan kaynaklarını daha iyi değerlendirecek kapasiteye hem de aileden bağımsızlığı ile en verimli sonucu hedefleyebilecek objektifliğe sahiptir.

 

Aile Şirketleri ve Profesyonel Yöneticiler – İnci Özkul

ISBN: 978-975-286-509-9

© İnci Gülsün Özkul Yönetim ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı 2016

Listeye geri dön