Aile İçi Anlaşmazlıklar ve Profesyonel Yönetici

Kurumsallaşırken Profesyonel Bir Yardım Eli

Aile İçi Anlaşmazlıklar ve Profesyonel Yönetici

 

Daha önce de bahsedildiği üzere, aile şirketlerinde, aile sistemi ve işletme sistemi ayrı düşünülemez. Hal böyle olunca analitik olarak çözülebilecek, somut, işletme ile alakalı problemler duygu yüklü bir etkileşime sebep olabilir. Bu duygusal etkileşim, aile içi etkileşimde doğal olsa da işletmenin verimini düşürecek sonuçlar verebilir.

Bir aile üyesinin, başka iki aile üyesi tarafından iş ortamına getirilmiş böyle bir sorunun izleyicisi ya da arabulucusu olması bir hayli zordur. Örneğin, duygusal bağ sebebiyle taraf tutmak ya da taraf tutmuyormuş gibi görünmek adına haklı olanın gücünü elinden almak çok olası iki durumdur.

Bu durumda profesyonel yöneticinin ne işe yarayacağı çok açıktır. Her ne kadar profesyonel yönetici duygusuz bir robot olmasa da, aile üyelerine, onların birbirine olduğu kadar duygusal bir şekilde bağlı değildir. Dolayısıyla gerek bir anlaşmazlığı yumuşatmak ve tarafların doğru ve verimli iletişim kurmasını sağlamak, gerekse radikal ve keskin bir şekilde anlaşmazlığı bir sonuca bağlamak için, hem yeterince bilgi sahibi, hem objektif hem de duygusal olarak bağımsızdır.

 

Aile Şirketleri ve Profesyonel Yöneticiler – İnci Özkul

ISBN: 978-975-286-509-9

© İnci Gülsün Özkul Yönetim ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı 2016

Listeye geri dön